درک المان‌های پایه‌ای طراحی داخلی به شما در ایجاد خانه‌ای که هم زیبا و هم کاربردی باشد کمک می‌نماید. المان‌های طراحی ابزارهایی پایه‌ای هستند که برای طراحی یک فضای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند در حالی که اصول طراحی به عنوان قوانینی برای استفاده موثر از این ابزارها عمل می‌کنند. فضا، خط، شکل و بافت همگی با یکدیگر کار می‌نمایند تا طرحی سفارشی برای خانه‌ی شما شکل بگیرد. ارتباط بین فضا، رنگ، خط، شکل و بافت برای ایجاد طرحی که نظر شخصی شما را پاسخ دهد کار پیچیده‌ای نیست.

01 2 - طراحی عناصر

فضا

فضا منطقه‌ای است که برای هدفی خاص فراهم آورده شده است. در طراحی داخلی فضا سه بعدی است یعنی دارای طول، عرض و ارتفاع می‌باشد.

ابعاد فضا می‌تواند ایجاد احساسی منفی یا مثبت نماید. یک فضای باز بزرگ می‌تواند به اتاق، حس آرامش بدهد یا منجر به این شود که حس ناخوشایند و سردی القا شود. در مقایسه، یک اتاق کوچک می‌تواند راحت و دنج باشد یا شلوغ به نظر برسد و حس گیج کننده‌ای را القا نماید.

خط

خط یک المان طراحی پایه‌ای است که به حرکت پیوسته یک نقطه در امتداد یک سطح گفته می‌شود. هر خط یک پاسخ احساسی را نمایان می‌سازد و حسی متفاوت را انتقال می‌دهد.

چند نکته در خصوص تاثیر خط در طراحی آشپزخانه

خطوط عمودی موجب می‌گردند که چشم به سمت بالا حرکت کند و یک احساس رسمی را انتقال ‌دهد.

خطوط افقی، آرام‌ترین و پایدارترین خطوط هستند. چشم در امتداد افق حرکت می‌کند در نتیجه موضوعی که دیده می‌شود را عریض تر نمایش می‌دهد.

خطوط منحنی کوچک، آرامش بخش و لطیف در نظر گرفته می‌شوند.

خطوط مورب احساس ناراحتی را القا می‌نماید و می‌تواند احساس تنش را به اتاق وارد کند.

شکل

هر چیزی یک شکل یا قواره‌ی فیزیکی دارد. شکل می‌تواند از بالا تا پایین (ارتفاع)، سمت به سمت (عرض) و پشت تا جلو (عمق) اندازه‌گیری شود. دو نوع شکل وجود دارد؛ ساخته شده توسط بشر (غیر طبیعی) یا طبیعی. در ارتباط با محیط اطرافشان شکل‌ها می‌توانند کسل کننده یا جالب باشند.

شکل‌های ساخته شده توسط بشر (غیر طبیعی) اغلب هندسی و بسیار متعادل می‌باشند.

شکل‌های طبیعی تقارن کمتری دارند. احساس گرمتر و راحتی بیشتری را القا می‌کنند.

رنگ

رنگ، چه بر روی سطوح و یا ایجاد شده توسط یک منبع نور، به صورت مستقیم روی احساس تاثیر می‌گذارد. رنگ‌های کمتر تهاجمی و خنثی آرام و راحت می‌باشند در مقابل رنگ‌های پر رنگ و روشن به اتاق حس هیجان و بدون آرامش می‌دهند.

رنگ برای ایجاد یک مود (حال)، توجه به نقطه کانونی یا مخفی نمودن یک حالت ناخوشایند می‌تواند یک المان قدرتمند در طراحی خانه باشد.

بافت

دو نوع بافت وجود دارد. لمسی و دیداری. بافت لمسی احساسی است که در زمان لمس نمودن یک جسم ایجاد می‌شود. بافت دیداری، کیفیت تصویری یک موضوع است که توسط چشم بدون لمس نمودن ایجاد می‌شود.

شبیه به المان‌های دیگر طراحی، بافت می‌تواند یک پاسخ احساسی را ایجاد نماید. برای مثال بافت زمخت، خشن و ناهموار یک کیفیت محکم را پیشنهاد می‌دهد. در مقابل بافت‌های ظریف و صاف کیفیتی تشریفاتی را ارائه می‌دهند.

داشتن درکی از المان‌های طراحی به شما کمک می‌نماید تا آن‌ها را بکار گیرید. قسمت اصول طراحی را ببینید تا چگونگی ارتباط بین المان‌ها را متوجه شوید.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.