چگونه یک آشپزخانه‌ی باز را طراحی کنیم

طراحی آشپزخانه با یک طرح باز، بسیار محبوب می‌باشد. مزیت‌های بسیاری برای یک طرح آشپزخانه‌ی باز وجود دارد، از قبیل نمایش یک فضای بزرگتر و ترکیب عملی‌تر و کاربردی‌تر اتاق‌ها برای کار و تعامل. طرح باز تنها برای خانه‌های جدید نیست، بلکه برای نوسازی، به ویژه در بخش آشپزخانه بسیار مناسب است.

زمانی که یک طراحی برای عملیات نوسازی، جهت به وجود آوردن یک فضای مطلوب را انجام می‌دهید، چندین تغییر تصویری و فیزیکی را می‌بایست در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که بعضی گزینه‌ها مناسب آشپزخانه‌های خاص می‌باشد و بعضی دیگر نه. همچنین گزینه‌های زیادی می‌تواند با یکدیگر به کار گرفته شود تا به نحوی واقعی، یک فضای باز بسازد.

برداشتن یک دیوار

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای باز نمودن فضای آشپزخانه، برداشتن یک دیوار می‌باشد. این استراتژی به سرعت فضا را باز می‌نماید به علت اینکه دو اتاق کوچکتر به یک فضای بزرگ تبدیل می‌شود. این مورد اولین ایده است که صاحب خانه در زمانی که با یک طراح و پیمانکار مشورت می‌نماید به آن فکر می‌کند. اما برداشتن دیوار اغلب ممکن نیست و چندین مسئله می‌بایستی قبل از آنکه عملیات بازسازی آغاز گردد چک شود. اول شما نیاز دارید بدانید که آیا دیوار باربر (حمال) است یا خیر. دیوار‌های باربر وزن بخش بالای خانه را ساپورت می‌کنند، در نتیجه یک دیوار باربر را نمی‌توان برداشت. به علاوه شما باید مشخص نمایید که آیا المان‌های برقی، لوله کشی و یا سیستم‌های تهویه از درون دیوار عبور نموده است. اگر عبور نموده باشد نیاز است که شما مشخص نمایید آیا این سیستم‌های مکانیکی عبوری می‌تواند برداشته شود و بعدا مجددا کار شود. برداشتن دیوار برای شروع یک طرح باز بسیار عالی است اما همیشه امکان پذیر نمی‌باشد. خوشبختانه استراتژی‌های دیگری نیز وجود دارد.

برداشتن کابینت بالایی و شبه جزیره

بسیاری از خانه‌های قدیمی با آشپزخانه‌هایی ساخته شده اند که شامل یک شبه جزیره با کابینت‌های زمینی و هوایی می‌باشند. شبه جزیره و کابینت‌ها، ابزاری بودند که به عنوان یک دیوار جهت جدا نمودن اتاق‌ها از آشپزخانه عمل می‌نمودند. یک روش ساده برای باز نمودن فضای این نوع آشپزخانه‌ها، حذف کابینت‌های بالای شبه جزیره است. با برداشتن کابینت‌های بالا، خط دید شما افزایش می‌یابد و به نظر می‌رسد که فضا بزرگتر می‌شود. این استراتژی نیاز به خم شدن و نگاه نمودن بین کابینت و صفحه کابینت را برای دیدن یا صحبت نمودن با اتاق دیگر از بین می‌برد.

ایده دیگر برداشتن کامل شبه جزیره و کابینت‌های بالایی می‌باشد. تاثیر آن همانند برداشتن کل یک دیوار است و نتیجه آن بسیار قابل ملاحظه است. اگر شما نمی‌توانید فضای نگهداری یا صفحه کابینت شبه جزیره را از دست بدهید، به یک آشپزخانه‌ی جزیره فکر نمایید تا بخشی از فضاهای مورد نیاز خود را بدست آورید. جزیره، یک اتاق را همانند شبه جزیره جدا نمی‌کند و در نتیجه شما احساس باز بودن فضا را می‌کنید.

اضافه نمودن نور طبیعی

اضافه نمودن بیشترنور طبیعی می‌تواند هر اتاق را بزرگتر نمایش دهد. گاهی اوقات به سبب محدودیت‌های ساختمانی، خراب کردن دیوار‌ها ممکن نمی‌باشد. در عوض، سعی نمایید یک اتاق را با بزرگ نمودن پنجره آن روشن تر نمایید. مطمئن شوید که در خصوص نمای خارج خانه در زمان بزرگ نمودن پنجره فکر کرده‌اید. نماهای خارجی آجری یا سنگی انجام پروژه را کمی مشکل می‌کند.

بوم رنگ‌های روشن تر را امتحان کنید

رنگ‌های تیره تر احساس کوچک بودن اتاق را ایجاد می‌نمایند. زمان نوسازی یک آشپزخانه، بویژه آشپزخانه‌های کوچکتر، استفاده از رنگ‌های روشن تر به خلق یک احساس باز بودن کمک می‌نماید. نقاشی رنگ‌های روشن روی دیوار و چوب‌های روشن موجب می‌گردد که یک اتاق بزرگتر به نظر آید. اگر کابینت‌های نما چوبی مد نظر شما نیست، کابینت‌های رنگ روشن را امتحان نمایید. به‌علاوه بافت‌های شلوغ یک احساس بسته بودن را ایجاد می‌نماید. از بافت‌های ساده تر و صاف تر استفاده نمایید.

آیا فضای نگهداری یک ضرورت است

به عنوان یک استراتژی برای خلق آشپزخانه باز، برداشتن چند کابینت توصیه می‌شود. اما بعضی مردم، به تمام کابینت‌های خود نیاز دارند. گزینه‌ای دیگر برای این شرایط استفاده از کابینت با درب شیشه‌ای است تا حالتی را نمایش دهد که اتاق بزرگتر به نظر برسد. چرا که اجازه داده می‌شود نور طبیعی توسط چوب، بلوکه نگردد و وارد فضای بیشتری از اتاق گردد. خط دید شما اغلب از طریق شیشه‌ها افزایش می‌یابد که موجب می‌گردد یک اتاق بازتر به نظر برسد.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.